destylator do bimbruDestylacja alkoholu, czy raczej destylacja bimbru jest niemalże polską tradycją narodową. Co ważniejsze, jest to banalnie prosta procedura. Jej przygotowanie wymaga w zasadzie tylko i wyłącznie posiadania tak zwanego destylatora do bimbru – legendy głoszą, że najlepszym jest w tym przypadku destylator z Łodzi. Co czyni Łodź wyjątkowym producentem destylatorów? Jak głosi pradawne podanie, destylatory z Łodzi nie mają sobie równych wśród destylatorów. Jednak co zrobić jeżeli mieszkasz na drugim końcu Polski i taki alembik to dla ciebie nieosiągalne marzenie? Możesz spać spokojnie, bowiem możesz spokojnie wykorzystać inny, lokalny aparat do destylacji alkoholu – efekty mogą być minimalnie mniej doskonałe, jednak zauważą to tylko prawdziwi koneserzy bimbru. Co zrobić jeżeli nie możesz nigdzie zdobyć gotowego destylatora do bimbru? Wszystko wskazuje na to, że będziesz musiał skonstruować go samodzielnie, do czego przyda ci się poniższa instrukcja. Dzieki niej destylacja bimbru będzie dla ciebie czystą przyjemnością.

Czym jest bimbrownica i na czym polega jej funkcjonowanie?

Bimbrownica to niezwykle popularny destylator do bimbru. Jej funkcjonowanie opiera się na wykorzystywaniu drożdży, które doprowadzają do fermentowania cukrów – oczywiście wszystko to dzieje się za sprawą aparatury znanej jako alembik w destylatorni Łodź.

Z powyższego procesu powstaje substancja znana jako zacier fermentacyjny, który pomimo wczesnej formy ewolucji już posiada w sobie alkohol, stanowiący produkt uboczny. Nie będzie więc przesadą jeżeli napiszę, że aparat do destylacji jest wręcz historycznym wynalazkiem. Zdanie wielu historyków jest dośc jasne – nasza cywilizacja nigdy nie rozwinęłaby się tak silnie bez destylarki do bimbru. W końcu destylacja bimbru jest z nami od zarania dziejów, wojen, przemian społecznych i kulturowych. Tym bardziej szkoda, że destylacja bimbru jest ignorowana przez większosc publikacji naukowych.

Destylator pot still – konstrukcja

bimbrownicaW celu zmontowania destylarki do bimbru, nazywanej przez profesjonalistów tytułem destylatora pot still będziemy potrzebować butelkę o pojemności 2.5 litra, wężyk napowietrzający destylator do bimbru, zaworek, silikon do akwarium i 2-milimetrową igłę. Po zdobyciu powyższych fantów destylarka do bimbru domowej konstrukcji jest niemalże zbudowana. Takiego alembiku będą ci zazdrościć wszyscy bimbrownicy! Aby dokończyć dzieła i złożyć aparat do destylacji należy wykonać szpikulcem dziurę w butelce stanowiacej bazę przyszłego destylatora do bimbru. Potem należy przyciąć końcówkę igły i wcisnąć na nią wężyk, który trafia do otworu od destylatora. Całość należy ponadto zaizolować, zaś po wyschnięciu silikonu destylator pot still jest gotowy do destylacji bimbru.

Jak doprowadzić do powstania zacieru?

Aby uzyskać zacier przeznaczony dla twojej bimbrownicy będziesz musiał wsypać do niej kilogram cukru, 2 litry wody, paczkę suchych drożdży i łyżkę sody oczyszczonej. Gdy wszystkie składniki znajdą się wewnątrz destylatora do bimbru całośc mieszamy i czekamy aż destylator ukaże nam efekty swojej pracy. Destylacja alkoholu jest banalną i niedrogą metodą na uzyskanie doskonałego napoju, którym raczyli się nasi dziadkowie.